Zahradní slavnost 2023
Malování na obličej
Vítejte v naší Mateřské škole Hořín

Distanční vzdělávání předškoláků

Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání je uspořádán do  pěti vzdělávacích oblastí, které pokrývají celé široké spektrum vývoje  dítěte. Pro každou z nich najdeme činnosti z běžného života, které  rodina určitě může zvládnout, pro které má doma podmínky, pomůcky.  Předkládáme inspiraci:

I. Dítě a jeho tělo

• dostatek volného pohybu
  • praktické činnosti podporující hrubou i jemnou motoriku (utírání  nádobí, zalévání květin, věšení a skládání prádla, prostírání stolu…)
  • hry se stavebnicemi, s míčem, navlékání korálů
  • sebeobsluha (oblékání, hygiena, stolování)
  • hry s pískem apod.

II. Dítě a jeho psychika

• čtení, vyprávění, naslouchání – vzájemně (dítě i v roli vypravěče, rodič i v roli naslouchajícího)
  • zkoumání a pozorování v přírodě, sledování jevů (klíčení rostlin, sledování počasí…)
  • hry podporující paměť (pexeso, Kimova hra, hry se slovy…)
  • hry podporující představivost (stavebnice, skládačky, kreslení, malování…)
  • manipulace s předměty, zkoumání a pojmenování jejich vlastností (velikost, barva, vůně, tvar…)
  • třídění, přiřazování podle určených vlastností (třídění příborů, párování ponožek…)
  • hry pro orientaci v prostoru a rovině (hra na schovávanou, vyhledávání detailů v obrázku…) apod.

III. Dítě a ten druhý

• společenské hry
  • hry s pravidly
  • komunikace s druhými, vzájemná interakce apod.

IV. Dítě a společnost

• zvyky a tradice ve svém okolí
  • pravidla soužití (jak se chovám doma, v obchodě, v kině…)
  • námětové hry (hraní rolí – na povolání, na rodinu…)
  • poslech hudby, seznamování s uměním apod.

V. Dítě a svět

• poznávání okolí
  • pracovní činnosti (péče o rostliny, péče o zvířata…)
  • seznamování s ekologií (třídění odpadu, šetření vodou a energiemi…) apod.

Co by mělo být nejdůležitější

• Věnujme dítěti soustředěnou pozornost. To znamená vyhradit si na  dítě čas, kdy se nebudeme věnovat jiným činnostem, kdy budeme plně  zaměřeni na dítě a na to, co dělá, co děláme.
  • Povídejme si s dítětem, vyprávějme si.
  • Každý den si najděme chvíli na čtení. Nikdy není brzy ani pozdě na  to začít dětem číst. Můžeme si z toho vytvořit krásný večerní rituál  před spaním.
  • Důvěřujme svému dítěti. Zvládne toho hodně, pokud k tomu dostane  příležitost. Nebojme se, že rozbije talíř, vyleje vodu, rozsype mouku…  to se přece stane i nám. Využijme takové situace k tomu, že není problém  chybovat, ale učme ho po sobě uklidit (i když to nebude dokonalé).
  • Zapojujme dítě do běžných činností doma, v zahradě i v dílně.
  • Hrajme s dítětem běžně dostupné hry (pexeso, Černý Petr, kvarteto).
  • Dopřejme dítěti dostatek různorodého pohybu.
  • Učme dítě dodržovat pravidla (chování, stolování…).

Odkazy:

Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů.